čtvrtek 6. srpna 2015

Úplné zatmění Měsíce 28.9. 2015

Mám tu malé upozornění pro astronomy a pro ty kteří chtějí vidět zatmění také. Mám tu pro vás dobrou zprávu. Bude viditelné z celé České republiky a navíc se tak stane ve sváteční den, takže většina lidí bude mít volno. No, a to už nám zbývá jen to zatraceně nevytpytatelné počasí. A hlavně neprospěte celou noc! Doporučil bych vám si zdřímnout pár hodin přes den a bude se vám potom brzy ráno lépe vstávat. Mě se párkrát stalo to, že mě vzbudil budík a po vypnutí budíku jsem zase usl. No, ale teď k věci. Všechny fáze zatmění budou trvat od 2:10 až do 7 hodin. Dám sem tabulku. FÁZE KTERÉ JSOU OZNAČENÉ TOUTO HVĚZDIČKOU * NEJSOU POZOROVATELNÉ OČIMA!
Pro trpělivé bych doporučil pozorovat od 3:07 ráno, protože v té době začne ubývání srpku. Úplné zatmění začne ve 4:10 ráno. A kdy skončíte s pozorováním záleží jen na vás ;-)

středa 5. srpna 2015

Částečné zatmění Slunce 20.3. 2015

Tak na tohle jsem čekal již celé roky. Šlo o neuvěřitelný zážitek, který mám už na celý život. Něco tomu ale chybělo. Ono to totiž nebylo úplné zatmění Slunce, to totiž bylo na Islandu a já jsem tam kvůli škole nemohl letět. Ale i tak jsem rád že mi vyšlo počasí. Nebe úplně bez mráčků! Zatmění začínalo kolem půl desáté a já už ve čtvrt na deset vytáhl teleskop a nedočkavě jsem čekal a čekal. Pět minut po půl desáté jsem si říkal že mám snad problém s teleskopem, ale Měsíc začínal přecházet přes Slunce a ten dvou a půl hodinový okamžik již začal! Z toho úžasu jsem tam seděl u teleskopu jako trubka a stále hledal co s tím teleskopem sakra může být. A vážně! Bylo to částečné zatmění Slunce! Vypadalo to jako kdyby jste vzali papír do tvaru kolečka a ustříhli by jste jeho nejzažší konec. Měli by jste z toho ultraúzkou vázu. Nějak takhle vypadal začátek. Nevypadá to, že bych to fotil ze začátku, jenže z toho jak jsem čučel jako trubka se mi nechtělo jít pro foťák.                                                                                                                                                               
Měsíc stále dál pokračoval po kotoučku Slunce. Když byl Měsíc už v půlce své cesty přes Sluneční kotouč, tak se na blízké krajině zdálo..... něco divného. Byl to veliký nezvyk, ale světlo ze Slunce se mi zdálo nějaké mnohem slabší. A kdo za to mohl? No přece Měsíc! Asi pět minut před půl jedenáctou jsem zahájil exkurzi. Každý kdo měl to štěstí a šel kolem mého baráku, tak jsem se zeptal (spíše moje mamka, protože jsem se styděl) jestli nechtějí vidět částečné zatmění Slunce. Přišlo asi 8 lidí. Všichni ten můj teleskop chválili. Ještě asi 20 před maximem částečného zatmění jsem si všiml jedné Sluneční skvrny, která byla těsně u tmavého Měsíčního kotoučku. Nebudu vám to popisovat, takže vám to radši ukážu, protože jsem to vyfotil :-) .





Tak a v 10:42 nastalo maximum zatmění. V té době opravdu šlo poznat na okolní krajině velmi zeslabený svit Slunce. Pak jsem se podíval a skvrna nikde. Vzduch se na denní seeing téměř nehýbal, takže jsem měl dokonalý obraz a šlo vidět že Měsíc není dokonale kulatý, ale kostrbatý. Zvláštní a to jsem taky vyfotil. Dokonalá fotka že? 

Pak už Měsíc měnil svoji pozici až úplně opustil Sluneční kotouček což bylo něco kolem dvanácté. Nafotil jsem celý průběh zatmění. Jednotlivé fotky si můžete prohlédnout zde, a animaci zde. Zážitek opravdu na celý život. V roce 2026 bude úplné zatmění Slunce. Bohužel ne tady, ale museli by jste si zaletět do Grónska nebo do Španělska.

sobota 10. ledna 2015

Je libo kometu? Konkrétně jde o C/2014 Q2 neboli Lovejoy

Právě teď začíná období viditelnosti této komety! Lovejoy již byla u Slunce několikrát a průlety přežila. Tato kometa byla objevena 17. srpna. V té době si astronomové mysleli že těžko dosáhne velké jasnosti. Z počátku předpovídali jedenáctou magnitudu. Zatím ale byla dráha komety velice nepřesná. Postupem času se dráha stále zpřesňovala. Do té doby se předpokládané maximum zvyšovalo. Nejdříve astronomové slibovali devátou až osmou magnitudu. Potom to byla sedmá až šestá a teď kdy ten článek píšu má přesných 4.9 mag.! Omlouvám se že se někdy vyjadřuji jako robot. Jenže mě to jinak nejde :-) . Takže to znamená že Lovejoy je viditelná i pouhým okem jako šmouha! Potom jsem vzal mého obra dobsona a vyrazil jsem na lov komety C/2014 Q2 Lovejoy. Našel jsem ji v hledáčku a zaměřil ji v teleskopu. Byla doslova nádherná! Uprostřed byla malinká tečka. To bylo její jádro, a to jádro obklopovala obrovská koule plynu a prachu. Škoda že jsem nemohl vidět její ohon (lidově řečeno "ocásek") Protože ohon je velice málo světelný a lze ho dosáhnout jen s delšími expozičními časy u fotoaparátů. Dám sem mapu na které by jste mohli kometu vyhledat. Dám vám jednu radu. Vezměte si malý triedr. Uvidíte toho víc. Ať vám to vyjde tak jako mě. Jen škoda že tato mapa bude platit už jen pár dnů protože já blbec jsem o ní zapomněl napsat dřív. Po celé mapě se táhne žlutá čára a na ní jsou jednotlivé body. Vzdálenost jednoho bodu k druhému je ta vzdálenost o kterou se kometa pohne o jeden den. Ob dva nebo tři body je napsané datum. Čerpal jsem z astro.cz
Lovejoy je velice nádherná.
Mapa polohy Lovejoy